פרס הרקטור לחוקרים מצטיינים

 

מידי שנה, הרקטור מעניק פרס לחוקרים מצטיינים על הצטיינות במחקר, בהוראה ובהשתתפות פעילה בחייה האקדמיים של האוניברסיטה.

קול קורא נשלח לדיקנים המגישים את המלצותיהם לרקטור ומבין המועמדים נבחרים הזוכים.

להלן שמות הזוכים לשנת הלימודים תשע"ט והנימוקים לכל אחד מהם:

 

פרופסור באדי חסייסי | הפקולטה למשפטים

 

פרופ' באדי חסייסי, הוא ראש המכון לקרימינולוגיה שבפקולטה למשפטים. מחקריו עוסקים בתחומי השיטור, הפשיעה והמאבק בטרור וכן במשפט וחברה. הוא מפרסם בבמות היוקרתיות ביותר, וזכה במענקי מחקר ופרסים רבים. במחקריו פורצי הדרך הוא עוסק, בין היתר, בהיבטים של מדיניות מבוססת נתונים בכל הקשור לשיקום אסירים, בהבנה של גורמים שבגינם אנשים בוחרים להצטרף לארגוני טרור ולארגוני פשיעה וליעילות של צעדים לצמצום פשיעה ועוד. פרופ' חסייסי מצטיין בצורה יוצאת דופן בפעילות ציבורית ובקידום שיתוף פעולה עם גורמי ממשל וחברה אזרחית. בין היתר, הוא הוביל הרחבה ניכרת של תכניות הלימודים בקרימינולוגיה באוניברסיטה, ובכלל זה הקמת תכנית לימודים חדשה ומצליחה מאוד לתואר ראשון בקרימינולוגיה ומגוון תכניות מוסמך. בזכות כושר המנהיגות והמעמד המקצועי הייחודי שלו, לצד החריצות והמחויבות הרבה שלו לעבודתו, באדי הצליח להביא לשיתוף פעולה נרחב של המכון לקרימינולוגיה עם משטרת ישראל ועם רשויות אכיפת החוק האחרות בישראל, הן בתחום המחקר והן בהכשרה אקדמית של כל קציני משטרת ישראל. באדי הוא מופת לסובלנות, למקצועיות ולנחישות, הכול בלבביות ובחכמה רבה. על השילוב בין מחקר פורץ דרך, הוראה מעולה ופעילות ציבורית מוענק לפרופ' באדי חסייסי פרס הרקטור.

 

פרופסור יוסי תם | בית הספר לרוקחות, הפקולטה לרפואה

פרופ' יוסי תם הוא אחד החוקרים הצעירים המבטיחים באוניברסיטה העברית. מאז הצטרף לאוניברסיטה הוא הקים מעבדת מחקר גדולה ופעילה שהיא מבין המובילות בתחום הקנבינואידים, החומרים הפעילים בצמח הקנאביס. פרופ' תם זכה במענקי מחקר רבים ובהם מענק ERC היוקרתי, מחקריו מתפרסים בכתבי העת המדעים המובילים והוא זכה בפרסים בינלאומיים רבים. הוא המנהל המייסד של המרכז האוניברסיטאי לחקר קנבינואידים. בין היתר, הוא הצליח לפתח תרופה שמבוססת על חומרים קנבואידים בעלי ערך רפואי אך ללא השפעה פסיכו-אקטיבית, לטיפול בהשמנת-יתר. במעבדת המחקר הפעילה מאד שלו עוסק צוות החוקרים בהבנת מחלות שונות הקשורות לתסמונת המטבולית, כמו סכרת, השמנת יתר, כבד שומני ואי ספיקת כליות. פרופ' תם גם שותף לפיתוח טיפול ייחודי בתסמונות מסוימות של אוטיזם, באמצעות קנאביס רפואי. יוסי תם משלב מחקר בסיסי ויישומי ברמה בינלאומית הגבוהה ביותר. לצד כל זאת, הוא מורה מצטיין, שנכלל תמיד ברשימת המורים המצטיינים. הוא גם מקדיש מזמנו ומרצו לפעילויות בקהילה, שמטרתן להנגיש את המדע לציבור הרחב. יוסי מצטיין בצניעותו ובנועם הליכותיו, ובה בעת הוא חרוץ מאד, יצירתי, מנהיג אקדמי ובעל יושרה גבוהה. בגין כל זאת מוענק לפרופ' יוסי תם פרס הרקטור.

 

פרופסור לימור שיפמן | הפקולטה למדעי החברה

פרופ' לימור שיפמן היא חברת סגל במחלקה לתקשורת בפקולטה למדעי החברה ומכהנת כסגנית דיקן הפקולטה. מחקריה בוחנים את ההשלכות של סביבת המדיה הדיגיטלית על תהליכים חברתיים, תרבותיים ופוליטיים ובעיקר את ההתפתחות של משמעויות משותפות בספרה הדיגיטלית העולמית. פרופ' שיפמן מרבה לפרסם בכתבי העת המובילים בתחומה, ובעקבות הספר שפרסמה על ממים במדיה הדיגיטלית,  היא מובילה עולמית של תחום חדשני, חשוב ומעניין זה בתקשורת. הישגיה זוכים להכרה רחבה, היא זכתה במענק מחקר יוקרתי של האיחוד האירופי ובמספר פרסים. מחקריה בוחנים את השלכות סביבת המדיה הדיגיטלית על תהליכים חברתיים, תרבותיים ופוליטיים. לימור היא גם מורה מצטיינת במשך שנים רצופות רבות. לימור אחראית, בין היתר, על ההוראה בפקולטה למדעי החברה ועל הבטחת שוויון הזדמנויות לבני החברה הערבית שלומדים בפקולטה. במידה רבה בזכותה של לימור, הפכה הפקולטה למדעי החברה מודל לחיקוי לכלל הפקולטות באוניברסיטה בתחום הסיוע לסטודנטים וקידום ההוראה. לימור מצטיינת במנהיגות וביצירתיות, והכול תוך הפגנת חברות והומור. על כל אלה מוענק לפרופ' לימור שיפמן פרס הרקטור.

 

פרופסור מיכל גולדברג | המכון למדעי החיים, הפקולטה למדעי הטבע

פרופ' מיכל גולדברג הינה חברת סגל במחלקה לגנטיקה במכון סילברמן למדעי החיים שבפקולטה למדעי הטבע. מיכל מכהנת כראשת החוג למדעי החיים. מיכל חוקרת מובילה בתחום של נזקים ל-DNA והבנת האופן שבו הדבר מוביל להתפתחות סרטן. מחקריה מתפרסמים בכתבי העת המובילים והיא זוכה למעמד בינלאומי מצוין. בין היתר, הצליחה למפות מחדש גנים המבקרים את התפתחותם של תאים סרטניים, שתקלה בהם מונעת את תהליך התיקון הטבעי של שברים ב-DNA. מחקרה מלמד, בין היתר, על שונות גנטית גדולה במחזור התאים הסרטניים השונים, דבר שצפוי להוביל לפיתוח טיפולים כימותרפיים מותאמים אישית, שיהיו יעילים יותר ותוך הפחתת השפעות הלוואי המזיקות שלהם. פרופ' גולדברג שותפה גם לגילוי שתרופה שנועדה לטיפול ביתר לחץ דם יעילה בתיקון נזקי DNA בתאים סרטניים. מיכל מנהלת מעבדת מחקר גדולה, והיא גם מורה מוערכת מאד, שמובילה חידושים רבים בהוראה ובתכניות הלימודים במכון למדעי החיים. על השילוב המעולה בין מחקר, הוראה ופעילות ציבורית מוענק לפרופ' מיכל גולדברג פרס הרקטור.

 

פרופסור שי מורין | הפקולטה לחקלאות

פרופ' שי מורין הוא חוקר במחלקה לאנטומולוגיה שבפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה, שכיהן עד לאחרונה בתפקיד סגן דיקן הפקולטה. פעילות המחקר של פרופ' מורין מתמקדת בהבנת יחסי גומלין בין צמחים וחרקים. מחקריו של שי מתפרסמים בבמות מובילות והוא זוכה למעמד בינלאומי מוביל. הוא זכה במענקי מחקר יוקרתיים, כולל מענק מקרן ביל ומלינדה גייטס, מענק תחרותי במיוחד שרק חוקרים מעטים זוכים בו. פרופ' מורין הוא מומחה עולמי בתחום האבולוציה המולקולרית של מנגנונים שמפתחים חרקים לעמידות לקוטלי חרקים ולחומרי הגנה טבעיים בצמח. מעבדת המחקר של פרופ' מורין היא רב-תחומית, ופותחו בה מגוון של כלים גנומיים לאפיון תהליכים טבעיים ולהבנת קשרי הגומלין המורכבים בין החרקים לבין הצמחים. הוא משלב במחקר הבסיסי שלו גם מחקר יישומי, לפיתוח אמצעי הגנה ידידותיים לסביבה מפני מזיקים. פרופ' מורין הוא גם מורה מעולה, שמופיע תדיר ברשימת המורים המצטיינים של האוניברסיטה. הוא מעורב מאד בפעילות ציבורית התנדבותית, וכיהן בתפקידים רבים בפקולטה. הוא היה שותף למהפכה של ממש בקידום ההוראה בפקולטה. שי הוא נעים הליכות, צנוע, בעל ידע רב וחרוץ מאד. בגין כל זאת, על הצטיינותו במחקר, בהוראה ובתרומה לקהילת האוניברסיטה ולחברה, מוענק לפרופ' שי מורין פרס הרקטור.

 

חוקרים שזכו בפרס בשנים קודמות:

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ח

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ז

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ו

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ה

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ד

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ג

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"ב

חוקרים מצטיינים לשנת תשע"א

חוקרים מצטיינים לשנים תשנ"ט - תש"ע